Prev

Next

Yeni Bir Yaşam Standardı: Inistanbul Bilindiği gibi İstanbul’da son yıllarda sayısız konut projesi hayata geçiriliyor. Kimisi İstanbul’un ücra bir köşesindeyken kimisi de tam merkezi bir yerde stratejik bir konumda bulunuyor. İş GYO ve Nef’in İnistanbul Gala projesi de, bu kapsamda oldukça büyük önemli bir nokta olan Topkapı’da hayata geçiriliyor.. Daha önceki Nef projelerinde uygulanan ve bu projede de yer bulan Foldhome sistemi ile bir eve sığmayacak tüm alanların bir arada olduğu bir düzen oluşturuldu... Topkapı’da inşa edilecek İnistanbul Gala, önemli şirketlere, alışveriş merkezlerine...

Devamını Oku

Limonata Öyle Yapılmaz Böyle Taze Sıkılır! DİMES LİMONATA. Taze sıkılmış limondan, ev usulü limonata. Türkiye’nin ilk meyve suyu markası DİMES, gerçek ev usulü limonata yapmak için, ev ev tüketicileri ziyaret ederek onlardan limonatayı nasıl yaptıklarını dinledi. 57 yıllık meyve uzmanlığını tüketicilerden aldığı bu tarifler ile birleştirerek DİMES LİMONATA’yı hazırladı. DİMES, özenle toplanılan limonları, bekletilmeden 24 saat içinde işliyor. Konsantre etmeden, taze sıkma limon suyu olarak ve hiçbir koruyucu katkı maddesi eklemeden şişeliyor. Bu nedenle, DİMES LİMONATA piyasadaki...

Devamını Oku

Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır! Araç kullanırken telefonla konuşmayın, hayatı susturmayın! Çünkü Trafik Hayattır! Hayatımızın en önemli unsuru haline gelen trafik güvenliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen ve örnek uygulamalar geliştiren Trafik Hayattır platformu iletişim faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor. Toplumsal sorumluluk alanı içerisinde trafik güvenliğine öncelikli olarak önem veren Doğuş Otomotiv, Trafik Hayattır ile trafikte saygı kültürünü yaygınlaştırmayı hedefliyor. Trafik güvenliği konusunda Türkiye’nin en istikrarlı kurumsal sorumluluk markası...

Devamını Oku

Sustainable Brands 2015 İstanbul İçin Geri Sayım... Sustainable Brands 2015 İstanbul İçin Geri Sayım Başladı 26-27 Mayıs tarihlerinde global Sustainable Brands buluşmaları kapsamında ‘How Now’ teması ile gerçekleştirilecek olan Sustainable Brands 2015 Istanbul, bir kez daha marka, inovasyon, yeni trendler, değişen müşteri davranışları ve sürdürülebilirlik konularında ilham almak, fikir alışverişi yapmak ve bilgi edinmek isteyen profesyonellerin buluşma adresi olacak. Dünyanın en önemli 50 konferansı arasında gösterilen global Sustainable Brands buluşmalarının İstanbul ayağında; ilişki ekonomisinde...

Devamını Oku

Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla... Soma İçin Bir Olduk:  Gizli Kahramanlar Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi. Fatma Çavuşoğlu, Mehmet Kocapınar, Gamze Akarca, Afetlerde Psikososyal Hizmetler...

Devamını Oku

twitterYorum yapmaya ne dersin?

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/akbalixc/public_html/blog/wp-content/themes/akbalix/single.php on line 16

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/akbalixc/public_html/blog/wp-content/themes/akbalix/single.php on line 16

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/akbalixc/public_html/blog/wp-content/themes/akbalix/single.php on line 17

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/akbalixc/public_html/blog/wp-content/themes/akbalix/single.php on line 17

Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/akbalixc/public_html/blog/wp-content/themes/akbalix/single.php on line 17

KYK – Burs – Kredi Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

147

Kategori : Eğitim, KYK


Yazı Bilgileri: Bu yazımız kere okunmuştur.

Daha önce sorulan soruları bir araya getirerek sizlere  “KYK – Burs – Kredi Sık Sorulan Sorular ve Cevapları” başlıklı bir yazı hazırladık. Yazımız ile sık sorulan sorulara elimizden geldiğince yanıt vermeye çalışıyoruz.

Yazı içerisinde bilgi olarak sunulan birçok bilgi yaşadığım yada gördüğüm olaylardan ele alınmıştır ve KYK tarafından yapılan açıklamalar bir araya getirilerek size sunulmuştur. Yanlış yada Eksik bilgi olması halinde yorumlarınız ile bilgi verirseniz sevinirim.

 • Ara Sınıf – Yeni Kayıt Başvuru Süreleri Farklı mıdır?
  KYK Başvurularında öncelikle ARA SINIF öğrencilerinin başvuruları alınmaktadır. Sonrasında Yeni Kazanan öğrencilerin kayıtları alınmaktadır.
  İki farklı dönemde alınan kayıtlar birleştirilmemekte veya bir kayıt döneminde kayıt olamayanlar için ikinci bir kayıt dönemi açılmamaktadır.
 • Başvuru Süresini Kaçırdım. Ne Yapmalıyım?
  Başvuru süresini kaçıran ya da unutan arkadaşlar için yapılacak iki seçenek mevcuttur.
  İlk seçenek KYK yı takip etmeleri ve az bir ihtimal olan Ek Kayıt Süresi verilmesini beklemeleridir. Bu çok az bir ihtimaldir.
  İkinci seçenek ise gelecek dönemdeki başvuru sürecini takip etmeleridir.
  KYK geçtiğimiz senelerde 1 kez ara dönemde başvuru hakkı tanımıştır. Bunu da takip edebilirsiniz. Şansınıza bağlı diyebilirim.
 • Başbakanlık Bursu Nedir?
 • KYK Bursu Nedir?
  KYK tarafından verilen Karşılıksız paradır. Burs alan öğrenciler okul bittikten sonra geri ödeme yapmazlar. Devlete borçlanmazlar.
  KYK Bursu alan öğrenciler eğer burslarının kesilmesine sebep olacak işlemlerde bulunmaz iseler okul hayatları boyunca burslarını aylık olarak alırlar.
  Ancak derslerden kalma, okuldan atılma vb. durumlarda bursları Öğrenime çevrilebilir veya tamamen kesilebilir.
 • Katkı Kredisi Nedir?
  Katkı Kredisi 1. Öğretim öğrencilerine sunulan ve Harcın belli bir bölümünün devlet tarafından karşılandığı kredi türüdür.
  Katkı kredisi alanlar Harç ücretlerini diğer öğrencilere göre daha düşük öderler. Katkı kredisi 2. Öğretim öğrencilerine verilmez. Katkı kredisi geri ödenen bir kredi türüdür.
 • Öğrenim Kredisi Nedir?
  Öğrenim kredisi öğrencilere Geri Ödemeli olarak verilen bir paradır. Burs ile aynı miktarda ancak geri ödemelidir.
  Burs çıkmayan her öğrenciye %99 ihtimalle çıkan, okul bittikten sonra 2 beklenilen ve sonrasında taksitler ile geri alınan bir ödemedir.
  Öğrenim Kredisi her sene artmakta olan bir kredidir. Senetle öğrencilere verilir.
 • Kyk Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
  Burs sonuçları üniversiteler açıldıktan sonra açıklanır. Okulların duyuru panolarına asılan listeler buradan öğrencilerin takibine sunulur.
  Genelde Eylül sonu veya ekim ayında asılan listeler için 2-3 haftalık evrak takibi süresi verilir. Bu sürede evraklarını hazırlayan ve KYK müdürlüklerine götüren öğrenciler Burs almaya hak kazanırlar.
 • Öğrenim Kredisi Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
  Öğrenim Kredisi sonuçları üniversiteler açıldıktan sonra açıklanır. Okulların duyuru panolarına asılan listeler buradan öğrencilerin takibine sunulur.
  Genelde Eylül sonu veya ekim ayında asılan listeler için 2-3 haftalık evrak takibi süresi verilir. Bu sürede evraklarını hazırlayan ve KYK müdürlüklerine götüren öğrenciler Öğrenim Kredisi almaya hak kazanırlar.
 • Katkı Kredisi Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
  Katkı Kredisi sonuçları okulların Harç Ücretlerini almaya başlamadan önce açıklanır. Bu işlem için bir şey yapmanıza gerek yoktur.
  Katkı Kredisi direkt olarak sizin ilk dönem ödemenizden otomatik olarak düşülür. Yani 300 TL harç yerine 50 TL harç ödemeniz durumunda Katkı Kredisi aldığınızı anlayabilirsiniz.
  Katkı Kredisi için Öğrenim ve Burs işlemleri sırasında işlemler yapılmaktadır.
 • Yurt Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
  Yurt sonuçları okulların kayıt dönemi başlamadan 1-2 hafta önce açıklanır ve öğrencilere bildirilir.
  Bu sayede öğrenciler kayıt döneminde yurtlara yerleşmek isteyip istemediklerine karar verir ve ona göre kayıtlarını yaptırırlar.
 • Yurtlara Yedek Sıradan Yerleşenler Ne Yapmalıdır?
  Yedek sıradan yurtlara yerleşen arkadaşlar yedek sırasına göre sırayla yerleştirilirler. Bu sebeple devamlı Yurt ile irtibatta olmaları, mümkünse Misafir Öğrenci olarak yurtta kalmaları gerekir.
  Yedek başvurularda sıralar çok hızlı değiştiği için bazen 1 günde 500. Yedek sıraya bile geçilebilir. O sebeple yurda yedek sıradan yerleşmek isteyenler kesinlikle o dönemde iyi takipte olmalıdırlar.
 • KYK Bursunun Öğrenim Kredisine Dönmesi
  Okullarında yeterli başarıyı gösteremeyen öğrencilerin Bursları Öğrenim Kredisine dönüştürülebilmektedir.
  Bir önceki dönemden 3 den fazla dersi kalan öğrencilerin bursları kapanmakta ve otomatik olarak Öğrenim Kredisine dönüşmektedir.
  Yaz okulu veya BÜT sonunda alt sınıflardan 4 adet dersi kalan bir öğrenci eylül ayından itibaren Burs alamaz ve Öğrenim Kredisi almaya başlar.
  Burs ile Öğrenim Kredisi farklı olduğu için Burs kartına Eylül ayında para yatmaz. Bu ay ve sonraki aylarda gelecek olan para KYK tarafından kendisine gönderilecek yeni Bankamatik Kartına yatacaktır. Bu kartı öğrenciler Ziraat Bankası şubelerinden alabilirler.
  Öğrenim Kredisi almak istemeyenler ise KYK ile irtibata geçerek alacakları krediyi iptal ettirebilirler.
  Öğrenim Kredisine dönen burs için geri ödeme alınmaz. Sadece Öğrenim Kredisi döneminde verilen ücretlerin geri ödemesi alınır. Yani eğer 2 sene Öğrenim Kredisi yattı ise 2 senelik kısım alınır. Tabi yasal faizi eklenmiş olarak.
 • KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Miktarı
  Ücretler geçtiğimiz yıllarda şu şekilde olmuştur.
  2007 Yılı: 150 TL
  2008 Yılı: 160 TL
  2009 Yılı: 180 TL
  2010 Yılı: 200 TL
  2011 Yılı: 240 TL
  2012 Yılı: 260 TL (Tahmini Rakam)
 • MEB Bursu (İlk 4 tercihi Öğretmenlik olan ve yerleştirmede ilk 4 sıraya yerleşenlere verilen burs) Hakkında Bilgi

Bu Yazı Bügün 1 Kişi, Toplamda ise 8.277 Kişi tarafından okundu

     Benzer Yazılar:


Yorumlar (147)

kyk ilk yüz 3 kat bursunu alanlar vakıflardan veya diğer özel kurumlardan bursu alırsa kyk bursu kesilir mi? bu durum kyk için sorun oluşturur mu? kyk için engel teşkil eden vakıflar veya kuruluşlar var mı? bir de vakıflar ve özel kurumlar busiyerlerinin isimlerini kyk ya bildiriyorlarmış, vergi muafiyeti için, bundan dolayı vakıf ve özel burslar kyk bursunun kesilmesine neden olur mu? başka bir vakıftan veya özel kuruluştan burs aldığı için kyk bursu kesilen var mı? şimdiden teşekkürler.

iki yıl önce üniversiteye kayıt yaptım ve burs cıktı bana ama ben istemedigim bir bölüm oldugu icin hic gitmedim ve hazırlık oldugu icin 2 yıl boyuncsa bursum yattı bu yıl tekrar sınava girdim aynı üniversite farklı bir bölüme yerleştim ve bursum hala yatıyor eger kesilecekse ne zamn kesilir bursum bir de hala aldıgım icin bursu başıma bir iş acılırmı ne yapmalıyım lütfen yardım edin

oğlum ünüversiteyi bitirdi öğrenim kıredi borcu gelmişti geri ödemek için ama oğlum şu an askerde “acaba ileri bir tarihde ödeyebilirmi”

Başvuyru yaparak 1 Yıl erteleme yapabilirsiniz. Ancak belli bir oranda FAİZ gelmektedir.

ben burs alıyordum.öğrenime döndü ve daha sonra dersleri düzeltim.tekrar burs a dönme ihtimali varmı dilekçe ile falan.

Yok ne yazık ki

Merhaba ben 2009 yılında üniversiteden mezun oldum. Ancak mezun olduktan 1 yıl sonra da mezun olduğum okula katkı kredisi yatırılmış. Aynı zamanda 1 sene boyunca öğrenim kredisi de yatırdılar. Yatırılan öğrenim kredilerini kullandım ve geri ödeyeceğim. Fakat mezun olmama rağmen okula yatırılan katkı kredisinin geri ödemesini iptal edebilir miyim? teşekkürler…..

KYK ya dilekçe ile başvurmanız lazım. Ancak bu durumda ÖĞRENİM KREDİSİ için de bir sıkıntı çıkabilir. KYK ile görüşmeniz gerekecektir.

iyi gunler 2008 yılında 4 yıllık uni kazandım 2 yıl okuduktan sonra tekrar sınava girmek zorunda kaldım okul değiştirdim yeni okulumda 2 yıl oldu kredi surem doldu daha 2 yılım var kredi suresini uzatabilirmiyim

4 yıl bittiği için öyle bir imkanınız yok diye biliyorum. KYk ile bir görüşmeniz gerek.

mrb. ben ankara üniv. kazandm ama dondurmak için dilekçe verdm tekrar sınava grcem. burs ve kredi başvurusuda yapmıştım okulu dondurduğum halde yine de kredi verilir mi bana ? cevap verr msnz lütfen

Çıkabilir. Ama bu sonrası için sorun olur. Yani çıkar ve almazsanız sonraki başvuruda geri atılırsınız.

merhaba ben 2 yıllık üniwersiteye kayıt yaptım ilk yıl gittim 2 yıl gidemedim we kredi alıyordum 2 yıl ders kayıtlarını yaptım ama gitmedim kredim dewam etti ben 2 yıllık imza atmıştımm ağustostaa son die biliyordum ama eylül ayıda yattııı ama okuldanda ilişkimi kesmedim dondurmadımdaaa kredi dewammı edecek böylee acil acıklama yaparmısınız acaba….

Sözleşme 2 yıldır. Siz 10 yıl okula gitsenizde sadece ilk 2 yıl geçerli olur.

iki yıllık üniversite okudum ama alttan dersim kaldığı için bitiremedim kredi almaya devam etcekmiyim?

Hayır. 2 sene bitince kredi alma hakkında biter.

merhaba ben lisansda iken 4 yıl boyunca burs aldım
suanda tezli yüksek lisansa başladım ve bursa baş vurdum lisansta aldıgım için cıkmayacagı söyleniyor ne kadar dogrudur acaba…

Çıkmama ihtimali yüksek.

selamun aleyküm
hocam ben çeko da okuyorum 2.sınıfa geçtim kredi alıyorum ilk 10’nda yım acaba kredinin bursa dönüşmesi için başvuru mu yaptırmalıyım yoksa yeni başvuranlar açıklanınca benimkide çıklanıyor mu?

yada dilekçe verilip çevirilebiliyor mu ?

cevabınız için şimdiden teşekkürler

Çevrilme diye birşey yok. Yeniden başvuruda bulunursunuz yeniden değerlendirilip işleme alınır.

öncelikle iyi günler diliyorum.ben 2008 yılının ocak ayında (yani 2009un ilk ayında) öğrenim kredisi almaya başladım.4yıl olarak imza atmıştım sözleşmeye.şimdi okulum bitti.eylül ayında tekrar bursum yattı.şimdi sorum şu bu burs ocak ayına kadar yatmaya devam edecek mi?sözleşmeme göre tam ocak ayında 4 yıl dolmuş oluyor ve ben okuldan çıkışımı almadım daha halen öğrenci olarak gözüküyorum.şimdeden teşekkürler

Hayır. Eylül – Ekim gibi son burs yatar.

öncelikle iyi günler diliyorum.ben 2008 yılının ocak ayında öğrenim kredisi almaya başladım.4yıl olarak imza atmıştım sözleşmeye.şimdi okulum bitti.eylül ayında tekrar bursum yattı.şimdi sorum şu bu burs ocak ayına kadar yatmaya devam edecek mi?sözleşmeme göre tam ocak ayında 4 yıl dolmuş oluyor ve ben okuldan çıkışımı almadım daha halen öğrenci olarak gözüküyorum.şimdeden teşekkürler.

1. sınıfta öğrenim kredisini 2 ay alıp iptal ettirdim bu yıl tekrar çıkarmı burs yada kredi?

mrb. ben ankara üniv. kazandm ama dondurmak için dilekçe verdm tekrar sınava grcem. burs ve kredi başvurusuda yapmıştım okulu dondurduğum halde yine de kredi verilir mi bana ? yardımcı olur musunz lütfen

Lisans öğrenimim sırasında 4 yıl öğrenim kredisi aldım. Yüksek lisans için burs veya öğrenim kredisi için tekrar başvuru yapma hakkım bulunuyor mu?

selam , ben 4. sınıfa gectim Gazi mimarlık fak. ancak okula devam etmicem. harc ve öğrenim kredisi alıyorum. harclar kaldırıldı harc kredisine ne olacak bu evrede. eger harcı devlet bizim yerimize vermeye devam edecek ve borcumuz artacaksa harc kredisini artık istemediğime dair kararımı bildiricem. okula harcımı yatırmazsam ne ile karsılasırım basıma ne gelir

ben 9 aydır öğrenim kredisi alıyorum ve bazı sebeplerden dolayı iptal ettirmek istiyorum. İptal ettirdiğim zaman geri ödemesi nasıl ve ne zaman olur ? Hemen mi öderim yoksa yine okul bittikten 2 yıl sonra mı öderim?

KYK ile görüşmeniz gerek bu durumu

burs başvurularını kaçırdım.ara dönemde tekrardan başvuru olurmu?

Belli olmaz. Ama zor

kyk dan katkı ve burs alıyordum 1 ay önce üniversiteden kaydımı sildirdim ve yeni üniversiteye dün itibariyle kayıt yaptırdım ancak bursum iptal olmamış yani bu ayki bursumda hesabıma yatmış ve internetteki sorgu ekranında bursun yattıgı gözüküyor kredi türünde de burs yazıyor ancak kredi başlangıc tarihi ve kredi ilk ödeme tarihi diye bir şey beriltirmiş benim sorum su şimdi bven geri ödemeli burs mu alıyorum birde burs yatması bana ilerde problem yaratırmı

Burs hemen kesilmez. Belli bir tarihe kadar yatar. Geri ödemesi vs. yok.

merhaba ben bu yıl üniversiteden kaydımı sildirdim tekrar üniversiteye yerleştim bu yıl.önceden katkı kredisi ve burs alıyordum.bunlar otomatik olarak iptal olurmu cünkü katkı kredisini iptal etmek istiyorum yani yeni üniversitede almak istemiyorum.

İptal olurlar

ben yüksek ücretli yazdım sadece misafir olarak ne kadar süre kalabilirim ve misafirliklerin durumu nasıl oluyo normallerden farkı ne? öncelikli yüksek ücretli yazar ve genel yurt gelirse aynı zamanda yükseğinde yedeği oluyor muyuz ? yardımcı olursanız sevinirm.

Öncelikle yüksek yazdıysanız sistem sizi yüksekler içine atama yapar. Yerleşme olmazsa Yüksek Ücretli olmayanlara atama yapar. İkisine de yerleşemezseniz o zaman Öncelik yüksek ücretlide olacak şekilde yedeklere atar.

Misafir öğrencilik için yerlerle sınırlı bir süreç vardır. Misafir Öğrenci günlük bir bedel öder. Onun dışında bir fark yoktur.

şuan 2.ci sınıfa geçtim yurtta kalıyodum eve çıkıcam ve burs alıyorum yurttan çıksam bursum kesilir mi ?

Kesilmez

Ama ilk seneki ortalamam 1.50 fakat okul ikinci sınıfın sonunda kyk ya başarısız öğrencileri bildiriyor. İlk sene değil.. Ben yeni geçtim ikinci sınıfa.. Yine de kaybeder miyim bursumu?

2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında Kredi ve Yurtlar Kurumunun her yıl istemiş olduğu başarılı öğrencilerin belirlenmesinde kullanılacak kriterin 4. Yarıyıl
sonunda 1.80 ağırlıklı genel not ortalamasını sağlayamayan lisans öğrencilerin ve 2. Yarıyıl sonunda 1.60 genel ağırlıklı not ortalamasını sağlayamayan önlisans öğrencileri başarısız sayılacağı Üniversitemizin 07.06.2012 tarihli ve 391 nolu Senato toplantısıyla karar verilmiştir.

Yani 2. sınıfın sonunda 1.8 sağlanmış olmalı. 2 yıllıklarda ise 1 . sınıfın sonunda 1.6 olmalı.

selam,ben 2010 senesinde üniversiteye yerleştim öğrnm ve katkı kredisi aldım,kaydımı 2012 de sildirdim ve bu sene başka bir üniversiteye kaydmı yaptıracağım kyk ya başvurabilirmiyim,(ama ben ilk aldığım kredileri de iptal etmedim)ya da önceden aldığım öğrenim kredisi kyk ya başvuracağım zaman bursa dönüşebilir mi yardımınız için şimdiden teşekkürler

Cevap: Maddeler arasında şu ibare var.

. Kurumumuzdan burs, öğrenim ve katkı kredisi almakta iken çeşitli sebeplerle kredisi kesilen öğrenciler ile halen burs, öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler, KYK, Öğrenim ve Katkı Kredisi alamazlar.

Ama siz dilerseniz başvurunuzu yapın. Çıkmazsa çıkmaz. Çıkarsa da şansınıza.

meraba. bu yıl hazrlık sınıfı ögrencsydm burs kazandım. sigortalı bir işte geçici olarak yaz tatıllernde çalışşsam bursum kesilir mi?

Cevap: Eğer hali hazırda alıyorsanız şikayet edilmediği müddetçe sorun olmaz. Ancak başvurunuzu ilk kez yapacaksanız veya şikayet edilirseniz burs alamaz yada bursunuz kesilebilir.

benim geri ödemeli bursum vardı ama ilk sene çıkmadı 2.sene çıktı şimdi okulum bitti ama ben kaç aylığa imza attığımı bilmiyorum yani 2 seneliğe imza attıysam okulum bitmesine rağmen bu sene de bursum yatacak mıı??

Cevap: Okul bitince ödemelerde biter. Yatmayacaktır.

Merhaba ben 1.sınıfta 2dersten kaldım ağırlıklı genel not ortalamam 1.50 bursumu kaybeder miyim? Okulum 4.yarıyıl sonunda kyk ya başarısız öğrencileri bildiriyor. Lütfen yardımcı olun.

Cevap: Birçok üniversite 1.8 altında olanları başarısız olarak bildirme kararı aldı. Sizin üni nasıl bir karar aldı bilemiyorum ama yapabilecek birşey yok.

yüksek lisansta kredi alıyorum 2. senemde başvursam burs çıkarsa kredi bursa dönüştürülebiliyor mu?

Cevap: Dönüşebilir.

merhaba.. ben geçtiğimiz haziranda mezun olmam gerekiyordu fakat okulum uzadı şu anda sigortalı bir iş buldum çalışmaya başladığım takdirde kredi ödemem gelir mi?

Cevap: Çalışsanız da çalışmasanızda 2. sene sonra Kredi Ödemesi başlar. Tarihleri KYK nın sitesinden görebilirsiniz.

mrb.ben ara sınıfım ve burs alıyorum bu sene devlet yurduna başvurdum burs/kredi kısmına ‘istemiyorum’ işaretledim bursumun kesilmesini istemiyorum bu durumda bursum kesilir mi?

Cevap: Kesilmez. Merak etmeyin.

merhaba ben 2010 yılında myo ya başladım ve öğrenim kredisi aldım.bu sene haziran ayında mezun oldum.Okulla bağıntılı olarak kredi bitcek sanıyodum ancak temmuz ayındada kredim yatmış.ne zamana kadar yatıcağı konusunda bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim.

Cevap: Ağustos ayında ödemeniz son bulur. Ağustos ayında da alırsınız sonra yatmaz. Öyşe anımsıyorum.

2 yıllık myo okudum bursum bitti ne yapmam gerekiyo ?

Cevap: Nasıl bir soru aqnlamadım. Sırada ne var diye soruyorsanız o zaman Burs aldıysanız birşey yapmanıza gerek yok. 1 TL geri ödemeniz olacak. Onu öder bitirirsiniz işi.

ben 1.sınıf öğrencisiyim.hazırlıkta kaldım ve okulum bi yıl uzadı,burs için başvursam çıkar mı?? yardmnz için teşekkürler

Cevap: Çıkar. Hazırlık sorun olmaz. Siz 1. sınıftan itibaren alacaksınız ödemeyi.

slm ben gecen sene kyk başvuru yaptım sonra unıvesıte kayıt oldum anca kaydımı sıldırdım aynı gun gıtmedım o sene 3-4 ay sonra burs cıktını ogrendım tabii okumadım ııcn almadım. bu sene gıtcem unıvesıte yıne kyk basvuru yapsam burs cıkarmı ?

Cevap: Başvurunuzu yapın. Çıkabilir.

merhaba ben bölümüm gereği 5 senelik okuyorum ve şu an son sınıftayım hiç burs ya da kredi almadım.Bu sene kyk kredi ve burs başvurusu yapabilir miyim?

Cevap: Yababilirsiniz.

ben bu yıl başbakanlık bursu kazandım açıkögretim fakültesi ögrencisi olmama rağmen ve önceligim olmamasına rağmen bir kaç ay bursumu aldım 07.07.2012 tarihinde bursum kesildi bana şunu söylediler sen açıkögretim fakültesi ögrencisisin senin önceliğinde yok yani gazi çocuğu veya şehit çocuğu gibibu yüzden bu burs sana yanlışlıkla çıkmış bursu krediye çevirip geri ödeyeceksin diyorlar başta gönderdigim senette 1 tl yazıyordu bu halde ben bu borcu gerimi ödeyecem onlar haksız degillermi bilgilendirirseniz sevinirim.saygılar.

Cevap: Konu hakkında yasal olarak ödeme yapmama hakkınız vardır. Konu hakkında KYK ile görüşün. Eğer illa iade edeceksiniz derlerse bir AVUKAT ile görüşmenizi öneririm.

merhaba.. yurttan alınan izinler bildiri olarak evlere gönderiliyor mu??

merhabalar ben üni. 2.sınıf öğrenciyim bu sene mezun oluyorum ve katkı kredisi alıyorum yazın 3 ay yine katkı kredisini alıcak mıyım yoksa haziran ayında son mu bunu öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkürler…

Cevap: Ağustos ayına kadar ödeme alacaksınız.

mrb ben sevdiye meslek yüksek okulu 2.sınıf öğrencisiyim ve ailemden uzakta okumaktayım 2 yıldır yanlış tarihten başvuru hatalarından dolayı kredi çıkmıyor.öğrenim ,katkı kredisi ne olsa kabulumdur çünkü ailemin desteği yok maddi sıkıntılar içindeyiz çalışıyorum fakat son sınıfım son dönemim olduğu için okulumu bitirmekte güçlük çekiyorum .iş yerim ve iş verenim bu konuda izinleri olmuyor ve benim derslerim için ne araştırma ne çalışma yapabiliyorum seminerler gidemiyorum işten de çıkarsam 5 parasızım.ailemden uzakta barınacağım hiçbiryerim hiçbir katkı yok tekrar geri ödemeli krediye de razıyım. nasıl başvurucam ne yapmam gerekiyor okulumun son dönemi ve derslerim gayet iyi bırakmak istemiyorum lütfen yardımcı olun.Çok kötü durumdayım çok ihtiyacım var.Saygılarımla

ben ikinci sınıf öğrencisiyim bursum krediye döndü bir daha ki sene tekrar başvurup bursa dönebilirmiyim bunun için neler yapabilirim acaba ?

Cevap: Alttan kalan derslerden dolayı olmayacaktır. Bu hakkı birkez kazanıp kaybettiniz.

mrb ben kyk ya başvurdum fakat yazın sigortalı bir işte çalıştğım için burs çıkmadı benim ihtiyacım var bursa ne yapmam gerekiyo

mrb
ben katkıya başvurdum. cıktı %30 ödedim ama notere gidip imza atmadım :(
bahar dönemi hepsinimi yatırıcam yoksa yinemi %30
yatırıcam.
yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşlar burs geri ödemesiz ise kyk ödeme bilgilerinde geri ödeme tarihi niçin yer alıyor bileniniz varsa bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap: Burs geri ödemesizdir. Ancak sistemde sorunlar yaşandığı için sanırım 1 TL gibi bir rakam sistemde geri ödeme diye görünür. Geri ödeme tarihini kafaya takmayın

mrb ben 2. sınıfta kredı almaya basladım su anda 4. sınıfım ve gecen sene babamı kaybettım kredimin bursa dönüşme olanağı var mıdır varsa da nereye yönlendırılmem gerekir? simdiden tesk. ederim

Cevap: Bursa dönüşle imkanı var ama başvuru tarihleri içinde yeniden başvurmanız durumunda. Zaten artık son seneniz. 4. Sınıf olmanızdan dolayı artık başvurmanız mümkün değil.

yorumunuz için teşekkür ederim.bana kyk dan katkı kredisi de çıktı.fakat onun için yapmam gereken işlemleri bilmiyorum. bankaya parayı yatırdığımda esas tutarı yatırıp bir hafta sonra bir miktarını geri mi alacağım. yoksa sadece %30 luk kısmını mı yatıracağım.

Cevap: Harç ödemesi yaparken zaten size çıkarılacak olan ödeme Katkı Kredisi düşmüş şekilde olacaktır. Yani bankaya gittiğinizde herkes 300 öderken siz 50 öderseniz anlayın ki yansımış durumda. Tabi ki burada rakamları attım. Ama direkt olarak harç ödemesi yaparken sizin borç daha az görünecektir.

mrb bn geçen sene kayıt yaptırmıştım ve karşılıksız burs kazanmıştım ama okulumu dondurmak zorunda kaldım ve hakkımı kaybettim bu sadece 1 sene içinmi geçerli yoksa bidaha başvurma imkanım yokmu? şimdiden teşekkürler

Cevap: Tabi ki başvuruda bulunabilirsiniz. KYK ile görüşün ve durumu öğprenin. Kazanılmış bir hakkınız var. Belki saklı kalmıştır. Kalmadıysa bile gelecek sene yapılacak başvurularda başvuru yapabilirsiniz.

ben ilk dönem yurt başvurularını kaçırdım bu ilk senem ikinci dönem icin başvurularr olur mu

Cevap: Yurt başvurusu olmaz. Sizi gidip boş yer varsa kalmak istediğinizi vs. bildirin yurda. O şekilde boşluklara öğrenci alabiliyorlar. Ama ek bir başvuru olmayacaktır.

merhaba ben 1. sınıf öğrencisiyim öğrenim kredisi kazandım bana taahüt senedi hakkında bilgi verebilirmisiniz nereden temin edilir? teşekkürler

Cevap: Noterlerden alacaksınız bu senedi. Süresi dolmuş olabilir bilemiyorum. Konu hakkında http://www.saukampus.com/haber/kyk-burs-ve-ogrenim-kredisi-kazananlarin-yapmasi-gereken-islemler.html sayfasından daha detaylı bilgi alkabilirsiniz.

ben 3. sınıf öğrencisiyim. kyk nın burs başvurularına başvurdum. oradan burs kazandım. ayrıca okulda yapılan başvuru sonucu rektörlük bursu da kazandım. ücretimi alamıyorum(rektörlük ücretini).ikisi aynı şey mi yoksa.yardımcı olursanız sevinirim

Cevap: Rektörlük Bursu ve KYK Bursu farklıdır. Ayrı ayrı ödenir. Rektörlük için okul ile irtibata geçmeniz gerek. KYK için ise başvuruları yaptıysanız ödemelerşi beklemeniz gerek.

Yorum Alanı