Prev

Next

Migros İş Başvurusu Türkiye’de süper market sektörünün öncü firmalarından biri olan migros ile çalışmak isterseniz, yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmakta. Bunlardan ilki; migrosun kurumsal internet sayfasına olan migros kurumsal sayfasından iş başvurusu kısmına girmektir.. Burada önünüze, idari kadro, mağaza yönetim kadrosu, mağaza personel kadrosu olarak 3 resimli seçenek çıkmaktadır. Yapmanız gereken şey 3. seçenek olan mağaza personeli kadrosu bölümüne giderek, migrosun o an için hangi mağaza ve mağaza bölümlerinde neye ihtiyacı olduğunu görmektir. Daha sonra...

Devamını Oku

Gazete İş Eleman İlan Sayfaları Yeni bir iş arıyorum diyorsanız gazetelerin iş ilanları sayfasından kişisel bilgilerinize uygun şekilde iş bulabilirsiniz. İş ilanları sayfasından çalışmak istediğiniz ili seçerek yeni iş imkanları ve iş fırsatları bulabilirsiniz. Gazetelerin iş ilan sayfalarından çalışmak istediğiniz sektörü kolaylıkla seçer, en popüler iş imkanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Eleman aranan sektörlere, çalışmak istediğiniz illere göre kendinize uygun işi sizde gazetesi iş ilanları sayfası üzerinden yakalayabilirsiniz. İlan sayfalarında binlerce ilan, yüzlerce...

Devamını Oku

Tupperware Ürünleri Tupperware indirimli ürünler sayesinde artık bütün mutfaklar şenleniyor. Tupperware kurulduğu ilk günden bu yana yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde saklanması için çaba göstermekte ve her mutfakta yer almak için uğraşmaktadır. Öyle ki; şuanda binlerce belki onbinlerce bayanın mutfağındaki tek tercihi Tupperware olmaktadır. Sağlığına özen gösteren herkes Tupperware ürünlerini kullanıyor ve yiyeceklerini uzun yıllar saklama şansına sahip oluyorlar. Mesela siz,  evinizde yaptığınız sandiviçleri, turtaları ve hatta çorbaları Tupperware saklama kaplarında...

Devamını Oku

Yapı Kredi Yatırım’dan Hisse Senedi İşlemi Yapanlara... Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından Yapı Kredi Yatırım, 3 Mart - 30 Mayıs tarihleri  arasında hisse senedi işlemi yapan müşterilerine Avrupa’nın en gözde şehirlerinden oluşan bir seyahat paketi sunuyor. Belirtilen tarihlerde İnternet Bankacılığı, BorsaCepte mobil uygulaması veya Online Analist programından işlem gerçekleştiren Yapı Kredi (http://www.yapikredi.com.tr/default.aspx)  Yatırım müşterileri her 10.000 TL tutarında alım - satım işlemi için 1 çekiliş hakkı kazanıyor. Çekiliş sonucunda  5 çift İspanya, İtalya ve Fransa şehirlerini...

Devamını Oku

1 Dakikada Teklif, 3 Dakikada Poliçe! Hızın her geçen gün daha da çok önem kazandığı günümüzde, sigorta sektörünün teknolojiyi yakından takip ettiğini görmek güzel. Ben de blogumda böyle firmaları yakından takip ediyorum. Generali Sigorta, hızlı ve teknolojik hizmet konusunda öncülük yapmış diyebiliriz. Artık her an, her yerden Generali’nin 0850 555 55 55 numaralı telefonundan veya generali.com.tr web sitesinden ve acentelerdan kolayca ulaşarak 1 dakikada teklif alıp, 3 dakikada poliçe satın alabilecekmişiz. Üstelik Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko poliçeleri hizmetlerinde %70’e varan...

Devamını Oku

twitterYorum yapmaya ne dersin?

Yavuz Sultan Selim Şir Pençe ve Baba Bedduası

8

Kategori : Kişisel


Yazı Bilgileri: Bu yazımız 13840 kere okunmuştur.

12 Gün önceydi Sultan Belgrat üzerine yürümek için Edirne’ye yaklaştığı sırada başında ve sırtında bir ağrı hissetdi. Sonra sarığı başına çok ağır geldi ve sarığını çıkardı. Hasan Can şaka yapmış, Tebriz’den gelirken onun “Bu dünya iki sultana az!” dediğini hatırlatıp “Meğer hünkârım dünyaya sığmayan kafa, bir sarığa sığarmış,” demiş. Sultan bu şakaya karşılık vermeyince de Hasan Can bir dertleri olup olmadığını sormuş. Sultan sırtında bir çıban olduğunu, azıcık acıdığını ve ellerini yıkayıp bunu sıkmasını söylemiş. Ama çıban henüz olgunlaşmamışmış. Hasan Can Sultan’a bunun sıkılmaması gerektiğini, bir hekime gösterilmesinin iyi olacağını söylemiş; ancak Sultan çıbanı küçümseyerek sıkılmasını emretmiş: Hatta demiş ki “Sen bizi çelebi mi bilirsin ki bir çıban için hekime müracaat edelim?”

Sonra da sabah Edirne hamamına varıp çıbanı sıktırtmış. Meğer çıban habis imiş. Ağrısı ve etkisi bedene yayılmış. Bu sefer de hekimler çare bulamamışlar. Sultan ateşler içerisinde yanmaya başlamış. Bunu yoldaşlarına, askerlerine duyurmasınlar diye nedimlerine tembih etmiş. O haliyle atına binip ordunun önüne düşmüş.

Bir vakitler babasıyla mücadeleye giriştiği Rumeli yollarında, Uğraş Deresi yakınında artık Poyraz’ın sırtında duramaz olmuş. Ertesi gün ateşi artmış ve mecalden düşmüş. Halkın anlattığına göre bir ara Hasan Can’a sormuş:

“”Hasan can, Halimiz nicedür.?

“”Devletlûm, Allah ile olma zamanıdır.”

“”Bre, sen bizi bunca zamandır kiminle bilirdin? Var şimdi vezirimiz Piri’yi çağırıver Ahir ömrümüz de söyleyeceklerimiz vardır.

“Hasan can veziri çağırtmış. Oğlu Süleyman’ın tahta çıkarılmak üzere İstanbul’a davetini emretmişler. Sonra da hekim Ahi Çelebi’ye sormuş:

“”Bre Ahi! Nedir bu illet, doğru söyle, zinhar saklama!”

“Devasızdır hünkarım, adına şir-pençe derler.

“Şir-Pençe ha!”

“Evet hünkârım, çıbanın adı şir-pençe.”

“Allahu Ekber. Şimdi çekilesiz. Hasan Can sen yanımda kal.”

“Bak a Hasan Can! Şahit olasın ki babamızın hakkını öderiz. Burada karşısına dikilmiş tahtını istemiştim. Sonra İstanbul’da öfkeme kapılıp göğsünden elimle ittirmiştim. O da bana

“İlahi oğul! Beni berbat edip tahtımdan ettin. Dilerim Allah’tan, sen de genç yaşında berbat olup şir-i pençelere elinde gidesin!” demişti.

Ben bu Şir-i Pençeyi hep aslanpençesi veya pençesi aslan gibi olan biri diye düşünürdüm ve yıllardır aklımdan çıkarmak isterdim ama yüreğimin bir köşesinde acısını hep duyardım. Sekiz yıllık Saltanatım da durmadan çabalamam bu yüzdendi. Genç iken çok iş yapabilmek içindi. Allah bana küffar ile savaşmayı ve zaferleri nasip etsin diye hep dualar ettim ama işte bak tam küffar üzerine giderken baba ahına uğradık.

Hem de adıyla sanıyla şir-pençelere uğradık. Mecaz, hakikat oldu. Allah beni affetsin”

Bunun üzerine Hasan Can, Sultan’a abdest aldırıp başucunda Yasin-i Şerif okumaya başlamış.

Hasan Can Surenin bir yerinde hata yapınca ölüm döşeğindeki Yavuz, Ey Hasan Can ayeti baştan al yanlış okudun diyecek kadar şuurlu bir sultandı.

Yasin Suresindeki Zalike Taktirul azizil alim(İşte bu Aziz olan Allah’ın Takdiridir.) ayeti bittiği an Yavuz Sultan Selim Han Ruhunu Teslim etmiştir.

Kaynak: İskender Pala “Şah Sultan”

Bu Yazı Bügün 4 Kişi, Toplamda ise 10.589 Kişi tarafından okundu

     Benzer Yazılar:


Yorumlar (8)

dilerim ALLAHIMDAN cehennem ateşinde ona akıl tayin edenlerle birlikte sonsuza dek yansın AMİN.

Şanlı osmanlının şanlı padişahı ben buna zamanın iskenderi derim kitabını okumanızı tafsiye ederim arkadaşlar

RUHUN ŞAD MEKANIN CENNET OLSUN BÜYÜK PADİŞAHIM.RAHMANIN RAHMETİ ÜZERİNE OLSUN.İLAH-İ KELİMETULLAH İÇİN GÖSTERİLEN BUNCA ÇABA KARŞILIKSIZ KALMAYACAKTIR ELBET.

Şu bilmeden yorum yapanlara deli oluyorum.Selin rumuz yada isimli kişi hayat dizilerden öğrenilmez.Bahsettiğin dizinin kahramanı Kanuni Sultan Süleyman burda anlatılan onun babası Yavuz Sultan Selim Han….

zaten bence muhtesem yuzyılda cok guzel taabıı bazı bolumler harıc :)))))

bence cok anlaölı baba bedduası dıye buna derler ıstee…

Webmaster cok tesekkurler…

Selamlar Neslihan

YAVUZ ismini görnce hemen okudum yazını sevgili arkadaşım :)) ah ah:)) bu kitabın tamamını oku derim.

Yorum Alanı