Prev

Next

Yeni Bir Yaşam Standardı: Inistanbul Bilindiği gibi İstanbul’da son yıllarda sayısız konut projesi hayata geçiriliyor. Kimisi İstanbul’un ücra bir köşesindeyken kimisi de tam merkezi bir yerde stratejik bir konumda bulunuyor. İş GYO ve Nef’in İnistanbul Gala projesi de, bu kapsamda oldukça büyük önemli bir nokta olan Topkapı’da hayata geçiriliyor.. Daha önceki Nef projelerinde uygulanan ve bu projede de yer bulan Foldhome sistemi ile bir eve sığmayacak tüm alanların bir arada olduğu bir düzen oluşturuldu... Topkapı’da inşa edilecek İnistanbul Gala, önemli şirketlere, alışveriş merkezlerine...

Devamını Oku

Limonata Öyle Yapılmaz Böyle Taze Sıkılır! DİMES LİMONATA. Taze sıkılmış limondan, ev usulü limonata. Türkiye’nin ilk meyve suyu markası DİMES, gerçek ev usulü limonata yapmak için, ev ev tüketicileri ziyaret ederek onlardan limonatayı nasıl yaptıklarını dinledi. 57 yıllık meyve uzmanlığını tüketicilerden aldığı bu tarifler ile birleştirerek DİMES LİMONATA’yı hazırladı. DİMES, özenle toplanılan limonları, bekletilmeden 24 saat içinde işliyor. Konsantre etmeden, taze sıkma limon suyu olarak ve hiçbir koruyucu katkı maddesi eklemeden şişeliyor. Bu nedenle, DİMES LİMONATA piyasadaki...

Devamını Oku

Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır! Araç kullanırken telefonla konuşmayın, hayatı susturmayın! Çünkü Trafik Hayattır! Hayatımızın en önemli unsuru haline gelen trafik güvenliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen ve örnek uygulamalar geliştiren Trafik Hayattır platformu iletişim faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor. Toplumsal sorumluluk alanı içerisinde trafik güvenliğine öncelikli olarak önem veren Doğuş Otomotiv, Trafik Hayattır ile trafikte saygı kültürünü yaygınlaştırmayı hedefliyor. Trafik güvenliği konusunda Türkiye’nin en istikrarlı kurumsal sorumluluk markası...

Devamını Oku

Sustainable Brands 2015 İstanbul İçin Geri Sayım... Sustainable Brands 2015 İstanbul İçin Geri Sayım Başladı 26-27 Mayıs tarihlerinde global Sustainable Brands buluşmaları kapsamında ‘How Now’ teması ile gerçekleştirilecek olan Sustainable Brands 2015 Istanbul, bir kez daha marka, inovasyon, yeni trendler, değişen müşteri davranışları ve sürdürülebilirlik konularında ilham almak, fikir alışverişi yapmak ve bilgi edinmek isteyen profesyonellerin buluşma adresi olacak. Dünyanın en önemli 50 konferansı arasında gösterilen global Sustainable Brands buluşmalarının İstanbul ayağında; ilişki ekonomisinde...

Devamını Oku

Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla... Soma İçin Bir Olduk:  Gizli Kahramanlar Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi. Fatma Çavuşoğlu, Mehmet Kocapınar, Gamze Akarca, Afetlerde Psikososyal Hizmetler...

Devamını Oku

twitterYorum yapmaya ne dersin?

Yavuz Sultan Selim Şir Pençe ve Baba Bedduası

9

Kategori : Kişisel


Yazı Bilgileri: Bu yazımız 20224 kere okunmuştur.

12 Gün önceydi Sultan Belgrat üzerine yürümek için Edirne’ye yaklaştığı sırada başında ve sırtında bir ağrı hissetdi. Sonra sarığı başına çok ağır geldi ve sarığını çıkardı. Hasan Can şaka yapmış, Tebriz’den gelirken onun “Bu dünya iki sultana az!” dediğini hatırlatıp “Meğer hünkârım dünyaya sığmayan kafa, bir sarığa sığarmış,” demiş. Sultan bu şakaya karşılık vermeyince de Hasan Can bir dertleri olup olmadığını sormuş. Sultan sırtında bir çıban olduğunu, azıcık acıdığını ve ellerini yıkayıp bunu sıkmasını söylemiş. Ama çıban henüz olgunlaşmamışmış. Hasan Can Sultan’a bunun sıkılmaması gerektiğini, bir hekime gösterilmesinin iyi olacağını söylemiş; ancak Sultan çıbanı küçümseyerek sıkılmasını emretmiş: Hatta demiş ki “Sen bizi çelebi mi bilirsin ki bir çıban için hekime müracaat edelim?”

Sonra da sabah Edirne hamamına varıp çıbanı sıktırtmış. Meğer çıban habis imiş. Ağrısı ve etkisi bedene yayılmış. Bu sefer de hekimler çare bulamamışlar. Sultan ateşler içerisinde yanmaya başlamış. Bunu yoldaşlarına, askerlerine duyurmasınlar diye nedimlerine tembih etmiş. O haliyle atına binip ordunun önüne düşmüş.

Bir vakitler babasıyla mücadeleye giriştiği Rumeli yollarında, Uğraş Deresi yakınında artık Poyraz’ın sırtında duramaz olmuş. Ertesi gün ateşi artmış ve mecalden düşmüş. Halkın anlattığına göre bir ara Hasan Can’a sormuş:

“”Hasan can, Halimiz nicedür.?

“”Devletlûm, Allah ile olma zamanıdır.”

“”Bre, sen bizi bunca zamandır kiminle bilirdin? Var şimdi vezirimiz Piri’yi çağırıver Ahir ömrümüz de söyleyeceklerimiz vardır.

“Hasan can veziri çağırtmış. Oğlu Süleyman’ın tahta çıkarılmak üzere İstanbul’a davetini emretmişler. Sonra da hekim Ahi Çelebi’ye sormuş:

“”Bre Ahi! Nedir bu illet, doğru söyle, zinhar saklama!”

“Devasızdır hünkarım, adına şir-pençe derler.

“Şir-Pençe ha!”

“Evet hünkârım, çıbanın adı şir-pençe.”

“Allahu Ekber. Şimdi çekilesiz. Hasan Can sen yanımda kal.”

“Bak a Hasan Can! Şahit olasın ki babamızın hakkını öderiz. Burada karşısına dikilmiş tahtını istemiştim. Sonra İstanbul’da öfkeme kapılıp göğsünden elimle ittirmiştim. O da bana

“İlahi oğul! Beni berbat edip tahtımdan ettin. Dilerim Allah’tan, sen de genç yaşında berbat olup şir-i pençelere elinde gidesin!” demişti.

Ben bu Şir-i Pençeyi hep aslanpençesi veya pençesi aslan gibi olan biri diye düşünürdüm ve yıllardır aklımdan çıkarmak isterdim ama yüreğimin bir köşesinde acısını hep duyardım. Sekiz yıllık Saltanatım da durmadan çabalamam bu yüzdendi. Genç iken çok iş yapabilmek içindi. Allah bana küffar ile savaşmayı ve zaferleri nasip etsin diye hep dualar ettim ama işte bak tam küffar üzerine giderken baba ahına uğradık.

Hem de adıyla sanıyla şir-pençelere uğradık. Mecaz, hakikat oldu. Allah beni affetsin”

Bunun üzerine Hasan Can, Sultan’a abdest aldırıp başucunda Yasin-i Şerif okumaya başlamış.

Hasan Can Surenin bir yerinde hata yapınca ölüm döşeğindeki Yavuz, Ey Hasan Can ayeti baştan al yanlış okudun diyecek kadar şuurlu bir sultandı.

Yasin Suresindeki Zalike Taktirul azizil alim(İşte bu Aziz olan Allah’ın Takdiridir.) ayeti bittiği an Yavuz Sultan Selim Han Ruhunu Teslim etmiştir.

Kaynak: İskender Pala “Şah Sultan”

Bu Yazı Bügün 2 Kişi, Toplamda ise 17.759 Kişi tarafından okundu

     Benzer Yazılar:


Yorumlar (9)

Çok haklisin ALİ_MUSTAFA

dilerim ALLAHIMDAN cehennem ateşinde ona akıl tayin edenlerle birlikte sonsuza dek yansın AMİN.

Şanlı osmanlının şanlı padişahı ben buna zamanın iskenderi derim kitabını okumanızı tafsiye ederim arkadaşlar

RUHUN ŞAD MEKANIN CENNET OLSUN BÜYÜK PADİŞAHIM.RAHMANIN RAHMETİ ÜZERİNE OLSUN.İLAH-İ KELİMETULLAH İÇİN GÖSTERİLEN BUNCA ÇABA KARŞILIKSIZ KALMAYACAKTIR ELBET.

Şu bilmeden yorum yapanlara deli oluyorum.Selin rumuz yada isimli kişi hayat dizilerden öğrenilmez.Bahsettiğin dizinin kahramanı Kanuni Sultan Süleyman burda anlatılan onun babası Yavuz Sultan Selim Han….

zaten bence muhtesem yuzyılda cok guzel taabıı bazı bolumler harıc :)))))

bence cok anlaölı baba bedduası dıye buna derler ıstee…

Webmaster cok tesekkurler…

Selamlar Neslihan

YAVUZ ismini görnce hemen okudum yazını sevgili arkadaşım :)) ah ah:)) bu kitabın tamamını oku derim.

Yorum Alanı